top of page

Харківщина - мій рідний край

О, місто славетне, Харків!

Величне удень, загадкове в імлі.

В асфальті проспектів і зелені парків

Для нас найкраще на землі.

Хай інколи доля закине далеко

В заморські краї, що й не бачив, не чув,

Мій Харків, завжди ти єдиний у серці,

На крилах надії до тебе лечу.

Піду по Сумській, завітаю до саду,

Повітрям твоїм до нестями нап'юсь,

Відчую в душі благодать і відраду,

Коли Кобзарю низько в пояс вклонюсь.

Люблять батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що своя. 
     Сенека 

Сім чудес Харкова

1. Пам'ятник Тарасові Шевченку

Пам'ятник Т. Шевченку було зведено у 1935 році біля входу в сад імені Тараса Шевченка. Пам'ятник вважається найкращим серед більш ніж 250 інших пам'ятників Тарасові Шевченку в усьому світі. Знадобилося понад рік, щоб створити цей витвір мистецтва. 16,5-метровий пам'ятник включає в себе бронзову статую Шевченка (5,5 метра), що стоїть на круглому постаменті з природного силікату, який оточують 16 менших за розміром постаментів з бронзи, що відображають історію України та героїв з творів Тараса Шевченка.


2. Фонтан «Дзеркальний струмінь»

Фонтан «Дзеркальний струмінь» – одна з найвидатніших архітектурних споруд в Харкові і перебуває під захистом ЮНЕСКО. Він розташований на вулиці Сумській навпроти Оперного театру і є одним із символів Харкова. 
Цей фонтан було побудовано в 1947 році на честь перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні. Тепер навкруги нього розкинувся невеличкий мальовничий сквер, там також є павільйон, з-під якого тече дзеркальний струмінь. Перед фонтаном посаджено гарні клумби, а за ним ви знайдете романтичний ставок неправильної форми. 
Дзеркальний струмінь є одним з найулюбленіших місць для зустрічей і відпочинку харків’ян.


3. Покровський собор

На території монастиря знаходиться декілька будівель: Покровський собор, церква в ім’я Озерянської Божої Матері, Харківська архієрейська резиденція і духовна семінарія. Його засновниками були козаки, які звели собор у 1689 році як частину укріплень. У XVI столітті приміщення Покровського Собору використовували для занять студентів Харківського коледжу, де у 1759-1764 роках викладав видатний український педагог, поет і філософ Григорій Сковорода. На цей момент Покровський собор є найстарішим кам'яним пам'ятником архітектури національного значення в Харкові.


4. Благовіщенський собор

Цю церкву, яскравий приклад неовізантійської архітектури з 80-метровою дзвіницею, було побудовано між 1889 і 1901 роками за проектом місцевого архітектора Михайла Ловцова. Cобор здатний вмістити 4 тисячі чоловік. Церква є кафедральним собором Харківської єпархії Української Православної Церкви (Московського Патріархату). Католицький Патріарх Афанасій III та кілька святих єпископів поховані в соборі.

 

5. Успенський собор

Собор стоїть на Університетському пагорбі на березі річки Лопань; його можна побачити з будь-якого куточка центра міста. Дзвіницю Собору, яку виконано у неокласичному стилі, побудували в 1820-1830-х роках, а висота всієї будівлі сягає 90 метрів. До ХХІ століття собор вважався найвищою будівлею у місті. Після реставрації 1980 року у соборі відкрили Будинок органної та камерної музики; для цього там було встановлено орган, який виготовили в Чехословаччині.

6. Держпром (Будинок державної промисловості)

Будівля Держпрому є першою висотною залізобетонною каркасною спорудою в усьому Радянському Союзі. Проект Держпрому  розробили ленінградські архітектори С. Серафімов, С. Кравець, М. Фельгерт. Величезну навіть за сучасними стандартами багатоповерхову каркасну конструкцію з бетону, де нараховується 4500 віконних прорізів і 17 гектарів скла,  звели у винятково короткий строк: 1925-1928 роки. На поточний момент у будівлі Держпрому розташовано адміністративні установи, які спеціалізуються в різних галузях економіки.

 

7. Житловий будинок зі шпилем

Житловий будинок зі шпилем розташовано на площі Конституції. Становить висотну домінанту майдану і займає цілий квартал. Висота – 7-11 поверхів. Збудований за проектом П. I. Арєшкіна у 1954 році.

 

Поза конкурсом: головне диво і символ Харкова - площа Свободи
Її унікальний архітектурний ансамбль відомий далеко за межами України. 
Площа та будівлі навколо неї були побудовані в кінці 1920-х - на початку 1930-х років ХХ століття. Цей період став поворотним моментом для містобудування Харкова. Площа Свободи - одна з найбільших площ у світі (майже 12 гектарів). Просторово поділена на прямокутну частину, яка  виходить на вулицю Сумську і є головним місцем для зустрічей у місті, і на округлу частину, що прилягає до проспекту Леніна і в центрі якої посаджено  парк. Довжина площі - 750 м, ширина прямокутної частини - 130 м, діаметр кругу - 350 м. Незвичайною формою, яка нагадує колбу, площа завдячує зусиллям, які було покладено для того щоб зробити її вигляд більш виразним. З північного боку до площі прилягає готель «Харків» і офісні будівлі. Зі сходу (з боку вулиці Сумської) - будівля Харківської обласної державної адміністрації. Уздовж південного боку площі розташовано Палац молоді і сад імені Тараса Шевченка. У круговій частині площі розташовано три головні будівлі: Держпром, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна 

Цікаві факти про Харківську область

Факт 1: Була розміром з Німеччину та мала вихід до моря 
Харків'янам і зараз гріх скаржитися на брак простору. Сьогоднінаш регіон за площею можна порівняти з такими європейськимикраїнами, як Бельгія та Албанія. Але був період в історії (хай ідуже нетривалий), коли Харків був центром куди більшій території. У 1919 році Харківська губернія, як одиниця адміністративногоподілу, прийнятого Збройними силами півдня Росії, включала всебе не тільки нинішні землі, а й територію Катеринославської, Курської, Орловської та Полтавської губерній, а також північнучастину Таврійської, частково Київську та Чернігівську і частина Тульської, - нагадав історик Валерій Вохмянин. - В цей час наша територія була розміром з Німеччину та мала вихід до моря. 
 
Факт 2: Можемо пишатися "першим хмарочосом" СРСР 
Зараз Держпром вже ніхто не назве хмарочосом. Але чи то було в 1928му році, коли його нарешті добудували Звели незвичайно "росле" для тих часів будівлю в рекордні терміни- всього за 2,5 року, витративши на це 9 мільйонів рублів. Висота Держпрому становить 63 м, а разом з телевежею, встановленої в 1955 році (до речі,однією з перших в СРСР) - 108 м. 
 
Факт 3: Вчені поклали початок атомної епосі 
У 1932 році в Харкові вперше в світі вченим вдалося розщепити атом літію, що поклало початок атомної епохи.Сталося це в самому цент-рі міста, в старому корпусі Українського фізико-технічного інституту (нині Національнийнауковий центр "Харківський фізико-технічний інститут"), між нинішніми вулицями Гуданова і Чайковського. 
 
Факт 4: Більшого міста на всій паралелі немає 
 Харкову, звичайно, далеко за розмірами до Москви, Нью-Йорка чи Токіо. І все ж ті, хто хоче гордо вигукувати: "Харків - найбільше місто", мають на це право. Потрібно тільки уточнювати: "На 50-й паралелі". Ця невидимагеографічна лінія проходить через Харків, недавно її навіть відзначили пам'ятним знаком в саду Шевченка. Крім нас, на 50 й паралелі виявилися Краків, Прага, Майн, Усть-Каменогорськ. І всі вони менше Харкова. 
 
Факт 5: У нас більше всіх земляків у космосі 
 Наша область - світовий рекордсмен за кількістю народжених тут підкорювачів позаземного простору. У загінкосмонавтів СРСР були зараховані понад 30 наших земляків, з них 21 пілот побував на орбіті, - розповіла"Комсомолці" директор Харківського планетарію Галина Железняк. - Причому в цій області у харків'ян є і ще одинрекорд: Сергій Волков, який народився в Чугуєві, став першим у світі космонавтом у другому поколінні. Першнеземне простір підкорював його батько Олександр. Двоє харківських космонавтів - Валентин Бондаренко і ГеоргійДобровольський - загинули. Першою прізвищем, висіченим на стели космічних трагедій, яку відкрили на мисіКанаверал в США, стала прізвище Бондаренко. 
Факт 6: Три нобелівських їх лауреата жили тут 
Харків не даром довгий час вважався столицею науки. В нашому регіоні в різний час проживали три нобелівськихлауреата: біолог Ілля Мечников, фізик Лев Ландау та економіст Саймон Кузнець. 
 
Факт 7: Найстаріший зоопарк України - в саду Шевченка 
Ще один привід для гордості - Харківський зоопарк. Він був відкритий в 1896 році і вважається найстарішим вУкраїні, третім за віком у Російській імперії і двадцятим у світі. В даний час площа його - 22 га, а в колекціїналічується близько 400 видів тварин, у тому числі рідкісних і зникаючих. 
 
Факт 8: Салтівка - головне "лежбище" країни 
Найкрупніший спальний район в Україні, населення якого перевищує 400 тисяч чоловік, - Салтівка. З чуток, в 522 му мікрорайоні за планом повинні були побудувати блок житлових будинків, щоб з повітря вони утворювали напис"СССР". Однак після будівлі трьох букв С і вертикальної риси букви Р в план внесли зміни. В результаті з висоти зараз можна побачити містичні цифри 666. 
Факт 9: Перший російський фільм зняли на Полтавському шляху 
Йдеться про перший в Російській імперії фільмі, який знімали не іноземці, а громадяни цієї країни родом з Харкова. 
- 30 вересня 1896 фотограф Альфред Федецький зобразив на на плівку Катеринославської вулиці (нинішній Полтавський Шлях)  "Урочисте перенесення чудотворної Озерянської ікони з Курязького монастиря до Харкова".
 
Факт 10: Наймолодша мама в світі жила в Харкові 
Наймолодшою мамою в історії не тільки нашого регіону, а й світу вважається 6 річна Ліза, яка в 1934 роцізавагітніла ... від власноо діда моряка. Дівчинка народжувала природним шляхом, але через передчасноговідпадання пуповини немовля загинуло. Лікарі Харківського інституту медицини зняли про це унікальний випадокдокументальний фільм, який дивом уцілів під час німецької окупації, і довгий час зберігався у професора Валентина Грищенко.

 

                   Держпром                                            Площа Свободи                      Пам'ятник 50-й паралелі                   Мікрорайон Салтівка

bottom of page