top of page

Дивовижні місця України

Печера Оптимістична

   Оптимістична печера - карстова печера, розташована поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільській області на території України. Занесена до Книги рекордів Гінесса як найдовша в світі гіпсова печера, найдовша печера Євразії та друга за довжиною серед печер світу.

   Сумарна картографована довжина її ходів становить понад 240,5 км. Печера до кінця не розвідана. Печера займає площу близько 2 гектарів, що обумовлено чисельністю та хвилястістю ходів. Ходи залягають на глибині близько 20 м під землею. Печера сильно замита глиною. Зустрічаються сталактити, освіти, геліктити.

    Печера горизонтальна, лабіринтового типу, закладена в 20–25 метровій товщі гіпсів на глибині 60–80 метрів. Складається з 10 відносно ізольованих районів, зв’язаних між собою одним або кількома ходами. Окремі райони закладені в різних геологічних блоках з різною історією їх розвитку і формування, відрізняються між собою за геоморфологічними ознаками, морфометричними характеристиками, напрямком переважаючої тріщинуватості, вторинним мінералоутворенням, були відкриті у різні роки. Дослідження деяких з них ще триває.

Букові праліси Карпат

    Букові праліси Карпат - транскордонний серійний природний об'єкт, що складається з десяти окремих масивів, які розташовані вздовж осі завдовжки 185 км. Простягається від Рахівських гір і Чорногірського хребта в Україні на захід Полонинським хребтом до гір Буковські Верхи (Bukovské vrchy) та Вигорлат (Vihorlatské vrchy) у Словаччині.

   Українсько-словацький об'єкт «Букові праліси Карпат» займає площу 77971,6 га, з яких 29278,9 га - заповідне ядро, а 48692,7 га - буферна зона. Понад 70 відсотків території об'єкта розташовані в Україні.

    Букові праліси Карпат є надзвичайно важливими для розуміння повної картини історії та еволюції роду бука (Fagus), який завдяки своїй поширеності у північній півкулі є глобально важливим. Бук є однією із найважливіших складових помірних широколистяних лісів, які колись займали 40 відсотків території Європи.

Олешківські піски

      Олешківські піски - другий за розмірами піщаний масив (арена) у Європі, розташований за 30 км на схід від міста Херсон у Олешківському районі, біля узбережжя Чорного моря.

     Назва походить від назви міста Олешки. Складені з безмежних барханів («кучугурів»), висотою близько 5 м, давніх піщаних алювіальних відкладень Дніпра. У складі пісків 7 необліснених арен: Каховська, Казачолагерна, Олешківська, Виноградівська, Чулаківська, Іванівська, Кінбурнська. Найбільша з них у діаметрі має розмір близько 15 км. Національним банком України у 2015 році випущено ювілейну монету Олешківські піски.

На території Олешківських пісків організовано природоохоронну зону - Національний природний парк «Олешківські піски».

Яблуня-колонія

    Яблуня-колонія - особливий, унікальний об'єкт природно-заповідного фонду України; визначна ботанічна пам'ятка природи загальнодержавного значення. Орієнтовний вік - понад 200 років. Розташована в місті Кролевці Сумської області

   Яблуня зростає у вигляді куща, який за площею займає близько 10 соток. У яблуні давно вже немає її первісного материнського стовбура, а налічують близько 15 стовбурів-гілок, що приросли до землі. Особливістю яблуні (ніде більше невідомою) є її здатність до самостійного вкорінення гілками. Віття нахиляється до землі і пускає коріння, коли один із стовбурів відмирає. Так яблуня продовжує собі життя.

     За легендою, дерево має більше 220 років, тому що посадив його нібито садівник князя Мещерського, що колись жив і був похований в Андріївці. Місцеві жителі назвали диво-яблуню «колонією». Квітує вона щороку, але щоразу плодоносить тільки одна її половина, а друга частина відпочиває.

Базальтові стовпи

    Заказник «Базальтові стовпи» –  унікальне природне диво, розташоване в урочищі Іванова Долина, поблизу сіл Базальтове, Берестовець, Новий Берестовець Костопільського району Рівненської області. В 1972 р. є пам’яткою природи місцевого значення з площею в 0,8 га. Це єдине на території України яскраво виражене стовпчасте залягання найпоширенішої гірської породи – базальтів.

     Загалом «Базальтові стовпи» являють собою природні колони, що мають чотири, а то й вісім граней. Висота цих колон – від 0,6–1,2 м, висота – від 3–30 м. Цікавою властивістю стовпів – прямий рівний розкол. Пам’ятка має велике наукове значення і цікава для дослідників стратиграфії, петрографії, мінералогії, палеовулканізму. Крім базальту в заказнику представлені такі мінерали  як адуляр, азурит, барит, борніт, гематит, кальцит, кварц, марказит, мідь самородна, пірит, хлорит, халцедон  тощо. Значні поклади базальту були виявлені в навколишній місцевості ще у ХVІІІ ст.
 

Гора Шпиці

     Шпиці - одна з вершин гірського масиву Чорногора (Українські Карпати). Розташована у Верховинському районі Івано-Франківської області, в межах Карпатського національного природного паркуВисота гори - 1863 м. Лежить у центральній частина Чорногорського масиву, за кілька кілометрів на північний схід від головного хребта, і з'єднана з ним пологою сідловиною.

    Шпиці - одна з найцікавіших гір у Карпатах. Її східні схили оперезані скельними виступами заввишки 20-50 м, які справді нагадують шпиці (звідси й назва гори).

Скелі, яких, за деякими даними, налічується аж 15 рядів, сформовані переважно з олігоценового магурського пісковика; вони є наслідками давнього гірського зледеніння, що відбулося в Карпатах у четвертинний період.

     На південних схилах Шпиць розкинувся льодовиковий кар, грандіозний за своїми розмірами та красою, який ще називають урочищем Ґаджина. Він утворений скелястими схилами гір Шпиці та Ребра. Саме тут, за словами місцевих жителів, похований Олекса Довбуш, провідник опришків. Тут же 1878 р. був побудований і працював перший в Українських Карпатах прихисток для туристів, названий на честь Яна Грегоровича, одного з засновників Татранського Товариства в Коломиї. А перший дороговказ на гору Шпиці був встановлений ще 1884 р. В урочищі Ґаджина туристи бувають рідко, зате влітку час від часу сюди заходять пастухи (переважно з найближчого до гори села Бистреця), які випасають овець, коней та корів.

Затока Сиваш (Гниле море)

     Сиваш - система дрібних мілководних (максимальна глибина до 3,5 м) заток на західному березі Азовського моря, між Херсонською областю та Кримом. Відокремлений від основної частини Азовського моря піщаною косою Арабатська стрілка. Довжина - близько 200 км. Ширина - 2-35 км. Пересічна площа - нестала, 2 400 км², з яких бл. 100 км² припадає на острови і 560 км² на ділянки, які лише періодично вкриті водою. Солоність води сягає 260 ‰. Солі - хлористі сполуки Na, Mg, сульфат Mg - важлива хімічна сировина.

   Береги Сивашу переважно низькі, пологі, багнисті, влітку покриваються шаром солей. З'єднується з Азовським морем Генічеською протокою і протокою Промоїна. Від Чорного моря відокремлений вузьким Перекопським перешийкомЧонгарський півострів розділяє затоку на східну і західну частини. Солоність від 22 (на півночі) до 87 ‰ (на півдні).

     На базі мінеральних багатств Сивашу споруджено заводи: Перекопський бромнийКримський двоокису титану з виробництвом фосфорних добрив та Кримський содовий.

Бакота

     Бакота – затоплене село в Кам’янець-Подільському районі Хмельницької області. Місцевість, де колись жили близько двох тисяч людей, нині вражає чарівними краєвидами, загадковими знахідками та унікальним скельним монастирем.

   Колись у 13 столітті Бакота була найважливішим політично-адміністративним центром Дністровського Пониззя. Тоді село займало близько 10 гектарів і проживало у ньому більше двох тисяч людей. Але у 1981 році в ході будівництва Дністровської ГЕС від села залишилися лише літописні згадки, скельний монастир і неповторні краєвиди – саме те, що нині приваблює до цієї місцевості мандрівників та туристів. У перекладі слово «бакота» означає «бажане місце». Зрештою, кожен, хто сюди потрапляє, може у цьому переконатися.

    Тут знаходиться унікальний скельний монастир та незвичайна церква. За легендою, Бакотський монастир заклав преподобний Антоній, який заснував Антонієві печери в Чернігові та Києво-Печерську Лавру. 
 

Кам'яна могила

       Кам'яна могила знаходиться в Запорізькій області в 2 кілометрах від селища Мирне. Кам'яна Могила – це одне з найбільш незвичайних геологічних утворень на землі і найдивовижніший пам'ятник природи. Він являє собою розташований посеред степу піщаний пагорб, вкритий великими кам'яними брилами химерної форми. Вік цього «кам'яного острова» налічує близько 14 мільйонів років, що робить його найдавнішим археологічним і культурним пам'ятником України!

       Скупчення каменів займають ділянку близько 30 000 квадратних метрів, висотою близько 12 метрів, і за своєю формою нагадує курган. Складається з 87 підземних ходів і печер. Головна таємниця Кам'яної Могили - вирізані на стінах її печер і гротів численні малюнки і петрогліфи, над розгадкою яких до цих пір б'ються історики та науковці. Ці таємничі знаки і символи накопичувалися тут протягом багатьох століть, перетворивши Кам'яну Могилу у своєрідну художню бібліотеку стародавніх народів. 

Чайна плантація Мукачево

      Біля Мукачева існує невелика плантація чаю. Унікальні чаї Закарпаття знаходяться на Червоній горі, в годині пішої ходи від села Лавки. 

     У колгоспі «8 березня» в 50х роках люди старанно сіяли чаї Закарпаття і отримували тонни врожаю, а після смерті Сталіна діяльність зійшла на «ні». Викорчували чаї Закарпаття і заповнили землі виноградом, який тут завжди добре ріс.

      На початку 50-х в південних областях Закарпаття було закладено понад 50 га чайних плантацій, а через 4 роки їх вже налічувало понад 75 га. У планах було досягти 1000га до 1960 року. Плантація, яка перебувала на Червоній горі, приносила пристойний урожай – по 1 тонні з гектара на рік! Але після смерті Сталіна, всі чайні плантації Закарпаття були занедбані. На їх місці висадили виноград, який завжди безпроблемно ріс в цій місцевості. З тих пір залишилася тільки маленька частина, на якій ростуть чаї Закарпаття і сьогодні – експериментальна ділянка біля Мукачева.

1 / 1

Please reload

bottom of page